Skip To Main Content

Menu Trigger Container

Faculty and Staff Directory

1 2 > showing 1 - 100 of 191 constituents
Jessie Adams

Jessie Adams

Director of Community Engagement and US Public Purpose Coordinator
Elizabeth Allen

Elizabeth Allen

Upper School World Languages Teacher
Hannah Asafo-Adjei

Hannah Asafo-Adjei

Assistant Athletics Director
Jan Augusty

Jan Augusty

Business Office Assistant
Buffy Baker

Buffy Baker

Upper School Wellness Teacher, Varsity Tennis
Grace Barbieri

Grace Barbieri

Middle School Social Studies Teacher
Jordan Bell

Jordan Bell

Security Officer
Wendy Beuter

Wendy Beuter

Winterim Assistant
Jessica Bliss

Jessica Bliss

Director of Marketing and Communications
Hannah Bond

Hannah Bond

Upper School Science Teacher
Christie Boyd

Christie Boyd

Middle School Instructional Librarian
Camille Bridges

Camille Bridges

Middle School Math Teacher
Lauren Bromfield

Lauren Bromfield

Theatre Director
Aniya Bryant

Aniya Bryant

Middle School Science Teacher
Mary Lea Bryant

Mary Lea Bryant

Interim Director of the Middle School
Nicola Bullard

Nicola Bullard

Assistant to the Head of School
Miller Callen

Miller Callen

Advancement Communications and Parent Relations
Tracy Campbell

Tracy Campbell

Director of Annual Giving
Edgar Canas

Edgar Canas

Custodian
Elena Carro

Elena Carro

Alumnae Relations Manager
Leslie Chamberlain

Leslie Chamberlain

Upper School Science Teacher
Patti Collins

Patti Collins

Accounts Payable Manager
Adam Colombo

Adam Colombo

Upper School Math Teacher
Scottie Coombs

Scottie Coombs

Director of Alumnae Relations
Patrick Corby

Patrick Corby

Grounds Manager
Alex Crawley

Alex Crawley

Server and Imaging Engineer
Carolina Crawley

Carolina Crawley

Upper School Counselor
Denise Croker

Denise Croker

Upper School English Teacher
Joe Croker

Joe Croker

Upper School English and Media Arts Teacher
Lourdes Cuellar

Lourdes Cuellar

Upper School World Languages Teacher
Joan Curry

Joan Curry

Visual Arts Teacher
Elsa Davids

Elsa Davids

Middle School Science Teacher
Justin Dover

Justin Dover

Technology Director
Garen Eadie

Garen Eadie

Middle School Social Studies Teacher
Sandra Easley

Sandra Easley

Dining Hall - Sage Dining
Art Echerd

Art Echerd

Upper School Social Sciences Teacher
Julia Eisen

Julia Eisen

Artistic Director of Dance
Susie Elder

Susie Elder

Department Chair - Visual Arts
Martha Elrod

Martha Elrod

Upper School Math Teacher
Amy Emerson

Amy Emerson

Middle School Science Teacher
Trevor Erlacher

Trevor Erlacher

Upper School Social Science Teacher
Abraham  Espinoza

Abraham Espinoza

Dining Hall - Sage Dining
Amy Evans

Amy Evans

Senior Associate Director of College Counseling
Andrew Evans

Andrew Evans

Security Officer
Carrie Farmer

Carrie Farmer

Middle School Dance Teacher
Beth Fernandes

Beth Fernandes

Associate Director of Advancement
Lauren Finney

Lauren Finney

Graphic Designer
Yesica Fino

Yesica Fino

Custodian
Frances Fondren-Bales

Frances Fondren-Bales

Director of the Upper School
Tania Ford

Tania Ford

Middle School Administrative Assistant
Peter Fox

Peter Fox

Dining Hall Director- Sage Dining
Carolyn Fraser

Carolyn Fraser

Visual Arts Teacher
Rory Fraser

Rory Fraser

Photographer & Videographer, Upper School Visual Arts Teacher
Amy Frederick

Amy Frederick

Accompanist
Ben Fulwider

Ben Fulwider

Dept. Chair - US Social Sciences
Katie Gaines

Katie Gaines

Upper School Administrative Assistant
Carol  Garaby

Carol Garaby

Auxiliary Programs Director
Ellie Garstin

Ellie Garstin

School Nurse
Paul Goebel

Paul Goebel

Maintenance Staff
Claire Gonzalez

Claire Gonzalez

US Academic Dean, US World Languages Teacher
Martha Goodman

Martha Goodman

Middle School Drama and Speech Teacher
Sharla Gordon

Sharla Gordon

Middle School Orchestra Teacher
Donna Green

Donna Green

Dining Hall - Sage Dining
Lori Grow

Lori Grow

Upper School Math Teacher
Jake Guidry

Jake Guidry

Maintenance Staff
Katie Guthrie

Katie Guthrie

Middle School Counselor
Stuart Guthrie

Stuart Guthrie

Upper School English Teacher
Lisa Hall

Lisa Hall

Associate Director of Admission
Whatley Hamilton

Whatley Hamilton

Advancement Services Manager
Mary Liza Hartong

Mary Liza Hartong

Extended Care Staff
Lorrena Harvey

Lorrena Harvey

Theatre Technical Director
Clark Harwell

Clark Harwell

Middle School English Teacher
Bekah Hassell

Bekah Hassell

Department Chair - MS Science
DJ Hayden

DJ Hayden

Dining Hall - Sage Dining
Donnell Hayden

Donnell Hayden

Dining Hall - Sage Dining
Keely Hendricks

Keely Hendricks

Middle School Math Teacher
Tim Hickman

Tim Hickman

Upper School Math Teacher
Jess Hill

Jess Hill

Head of School
Kim Himes

Kim Himes

Middle School Math Teacher
Jennifer Hinds

Jennifer Hinds

Donor Relations
Renee Holt

Renee Holt

Dining Hall - Sage Dining
EA Homans

EA Homans

Controller
Mike Hoots

Mike Hoots

Facilities Manager
Jasmin Hopkins

Jasmin Hopkins

Director of Equity and Inclusion
Karen Horne

Karen Horne

Admission and Financial Aid Counselor
Sarah Hurdish

Sarah Hurdish

Athletic Trainer
Kim Jackson

Kim Jackson

Upper School World Languages Teacher
Adrianne Jacobs

Adrianne Jacobs

Upper School Social Sciences Teacher
Jenny Jervis

Jenny Jervis

Department Chair - US World Languages , Varsity Cross Country Head Coach
C.J. Jones

C.J. Jones

Middle School English Teacher
Rachel Jones

Rachel Jones

Physical Education Teacher
Amy Josephson

Amy Josephson

Assistant Athletic Director
Jingli Jurca

Jingli Jurca

Upper School World Languages Teacher
Lisa Keen

Lisa Keen

Upper School Science Teacher
Traci Keller

Traci Keller

Middle School Dean of Students
Sinclair Kelly

Sinclair Kelly

Associate Director of Winterim
1 2 > showing 1 - 100 of 191 constituents